Jak złowić karpia?

Wędkarstwo to zajęcie dla osób obdarzonych dużą cierpliwością oraz wiedzą na temat rybich obyczajów oraz najlepszych łowisk. Każdy wędkarz doskonale wie, że złowienie ryby nie jest wcale takim prostym zadaniem. Inaczej należy podejść do pstrąga, inaczej do karpia, jeszcze inaczej łowi się okonie czy sandacza.

W łowieniu poszczególnych gatunków ryb stosuje się inną taktykę, inny sprzęt, ważną rolę odgrywa także wybór łowiska. Jedną w popularniejszych ryb, którą dość mocno interesują się miłośnicy wędkarstwa jest karp. Zanim karp wyląduje usmażony na talerzu, wędkarz powinien obrać odpoeirdnią taktykę aby go złowić.

Jaką taktykę należy obrać, aby go złowić? Które łowiska są najlepsze?

Wędkarstwo karpiowe znane jest z licznych taktyk

Wędkarstwo karpiowe znane jest z licznych taktyk

Wędkarstwo karpiowe znane jest z licznych taktyk, dzięki którym możliwe stają się skuteczne połowy. Ważna jest tu jednak nie tylko taktyka, ale również odpowiedni sprzęt i przynęty.

Dużą rolę w wędkarstwie odgrywa odpowiedni sprzęt. Ważna jest odpowiednia wędka – najlepiej tzw. karpiówka, można jednak skorzystać z gruntówki. Mocna żyłka, solidny haczyk i można zacząć połów. Wędkarstwo karpiowe wymaga przede wszystkich cierpliwości oraz sprytu. Karp to ryba specjalizująca się w omijaniu przynęt, dlatego też jej łowienie jest sporym wyzwaniem. W celu złowienia karpia stosuje się zatem nie tylko przynęty, ale i zanęty. Zanęty stosowane w wędkarstwie karpiowym to przede wszystkim kulki. Stosuje się jednak i inne środki, jak granulaty, ziarna oraz… ziemniaki. Z ziaren najchętniej stosowane są kukurydza, łubin oraz groch. Zanętę taką wrzuca się do wody w to miejsce, w którym mają zjawić się karpie. Niektóre ziarna (np. kukurydza) są wykorzystywane nie tylko do przyciągania ryb w określone miejsce, ale stają się także skutecznymi przynętami umieszczonymi na haczyku wędki. Inną skuteczną przynętą na karpia jest sucha psia karma oraz wspomniane już kulki. Kulki takie można kupić w gotowych zestawach, można je także przygotować samodzielnie z mąki kukurydzianej i mąki sojowej, do których dodaje się kaszę mannę. Ważny jest także wybór odpowiedniej techniki łowienia. Jest ich wiele, przy czym te najpopularniejsze to łowienie na spławik oraz łowienie z gruntu.

Karpie można łowić w głębokich rzekach oraz w większych, naturalnych zbiornikach wodnych. Do szczególnie sprzyjających wędkarzom specjalizującym się w łowieniu karpia należą zbiorniki zaporowe, w których ryby te mają idealne warunki do bytowania. Bardziej wymagające są małe jeziorka oraz wyrobiska wyróżniające się mulistym dnem. Karpia zazwyczaj łowi się w płytkich miejscach, w których głębokość nie przekracza 4 metrów. Preferowane są również te zbiorniki, których dna nie pokrywa roślinność.
Do najlepszych łowisk karpia należy Łowisko Rybowo w Wielkopolsce oraz łowisko w Chwałowicach na Dolnym Śląsku. Znane jest także łowisko karpiowe Gosławice koło Konina, gdzie występuje nie tylko karp, ale także okonie i sandacze. Warto pamiętać również o tym, że najlepszym okresem na łowienie karpia jest wiosna, a w szczególności maj. Dobrym okresem dla „karpiarzy” są również miesiące letnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*